Sağlık

“Piyasada az bulunan ilaçların ihracatını bir süreliğine askıya aldık”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından ilaç temini ile ilgili düşüncelerin analizi üzerine yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu analizin üreticiler için yeni döviz kuru düzenlemesi, nadir ilaç ihracatının bir süreliğine askıya alınması ve güvenli hammadde alım kuralları olmak üzere üç adımdan oluştuğunu belirten Koca, “İlacı muhtemelen bulabileceksiniz. girdiğiniz ilk eczanede arıyorsunuz.”

Bakan Koca, “Hastalarımız rahat etsin” mesajıyla yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“İlaç tedarikindeki sıkıntıyı hep birlikte aşana kadar piyasada halen kıt olan ilaçların ihracatını bir süreliğine durdurduk. Kararımıza saygı gösteren ilaç üreticilerimize teşekkür ediyorum. İlaçta sorun çözüldü. Ulaştık Tedarikinde güçlük çekilen ilaçların üretiminin artırılması için ilaç üreticileri ile anlaşma sağlanması Bazı ilaçların tedarikinde yaşanan zorluklar, “İlaç firmalarımız hammadde alımı için harekete geçmeye hazır. İlaç temininde yaşanan sıkıntılar bir anda aşılmayacak. Eserin dağıtılması ve eczane raflarına konması elbette zaman alacaktır. Doğal olarak üretimdeki artış da olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu