Haber

Papağanlar birbirlerine doğal demeyi öğrendiler

Birçok papağan türü vahşi doğada sürüler halinde yaşar. Ancak evcil papağanlar genellikle tek başlarına veya küçük bir küme halinde yaşarlar. Kuşlar bu yalnızlık ve ıstırap nedeniyle sallanmak, ileri geri yürümek, tüy yolmak gibi rahatsız edici davranışlar sergileyebilirler.

COVID-19 pandemisinde birçok kişinin yalnızlık hissinden görüntülü görüşme ile kurtulduğunu belirten araştırma grubu, benzer bir testin papağanlar için geliştirilip geliştirilemeyeceğini görmek istedi.

İskoçya ve ABD’den uzmanlar, papağanları ve sahiplerini konu alan Papağan Anaokulu eğitim programına katılan kişilerle anlaştı. Böylece sahiplerinin de yardımıyla 18 evcil papağana önce zili çalması, ardından tablet ekranındaki başka bir kuşun fotoğrafına dokunarak nasıl çağrı yapılacağı ve davetlere nasıl cevap verileceği öğretildi.

Görüntülü görüşme kuşlara yumuşak geliyor

Çalışma sırasında kuşlar toplam 147 davetiye bıraktı. Sahipleri hayvanlarının davranışları hakkında notlar alırken, bilim adamları bin saatten fazla süren sahneleri analiz ettiler. Bulgular, görsel aramanın kuşlar için yeterli olabileceğini gösterdi.

Papağanların en çok diğer kuşları arayan papağanları tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Araştırma ekibinden Dr. Jennifer Cunha, tüm katılımcıların gelecekte papağanları ile sistemi kullanmaya devam etmek istediğini belirtti.

Proceedings of the 2023 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems’de yayınlanan araştırmanın yazarlarından Dr. Ilyena Hirskyj-Douglas şunları söyledi:

“Farklı davranışlar yelpazesi beni oldukça şaşırttı. Bazıları şarkı söyledi, bazıları oynadı. Bazıları oyuncaklarını başka bir kuşa göstermek istedi.”

Hirskyj-Douglas, birkaç kuşun yan yana uyuduğunu söyledi.

Uluslararası araştırma grubu, hayvanların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına odaklanan çalışmalara devam edeceklerini duyurdu.

 

KAYNAK: GARDİYAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu