Haber

İzmir’de Metro ve Tramvay Grevi Başladı

İzmir’deki metro ve tramvay greviyle ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, teklif edilen en düşük ücretin 22 bin 105 TL olduğunu ancak işçi tarafının en düşük 33 bin 813 TL’yi talep ettiğini belirterek, “Çok üzgünüm, denedik. çok zor, olmadı.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro A.Ş. ve İzmir Büyükşehir Belediyesi patron sendikası Sosyal Demokrat Kamu Patronları Sendikası (SODEM-SEN) ile metro ve tramvayda örgütlenen Demiryolu-İş Sendikası ile 625 çalışanın katıldığı toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Metro A.Ş.’nin Halkapınar’daki Genel Müdürlüğü’nün son toplantısında tarafların ilgili 11 maddede anlaşmaya varamadığı öğrenildi.

Greve ilişkin yazılı açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok üzgünüm, çok uğraştık, olmadı” dedi. Yetkili sendika kararıyla her iki işletmede de grevlerin başladığını belirten Lider Soyer, “Toplu ulaşımda yaşanabilecek sıkıntıların en aza indirilmesi amacıyla ESHOT ve İZULAŞ otobüsleri ile İZDENİZ gemilerinin mevcut sayı ve frekansları artırılmıştır. Ayrıca tramvay durakları kesintili olarak otobüs durağı olarak, ESHOT ise tramvay güzergahları olarak kullanılmaya başlandı.Metro hattı için hızlı bir şekilde yeni hatlar oluşturdu.Metro güzergahında çalışan otobüslerin sınırları da ek hizmetlerle güçlendirildi.Görüşmelerde aylardır devam eden bu süreçte her zaman masada uzlaşmak isteyen taraf olduk.Eşit işe eşit fiyat anlayışıyla hareket ediyoruz.Bu doğrultuda uyguladığımız fiyat politikasını tüm sektörlerde hayata geçirmek istedik. belediyemize bağlı şirketlerimiz “Belediye şirketlerimiz arasında en iyi kuralları metro ve tramvay çalışanlarımıza sunduk” dedi.

“Önerdiğimiz artış oranı yüzde 105”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro ve tramvay çalışanları için sunduğu toplu iş sözleşmesi kurallarını anlatan Soyer, “Teklifimiz en yüksek giyinik net ücret 25 bin 009 TL, en düşük giyinik net ücret 22 bin 105 TL. maaşı 12 bin 157”. “25.000’den 25.009’a yükselen teklifimiz ile önerdiğimiz artış oranı yüzde 105. En yüksek talep edilen net ücret 39.685 TL, en düşük giyimli net ücret 33.813 TL. Bu rakamlara yol, yemek ve izin dahil değil. ücretler” dedi. konuştu.

İzmir’in parasını İzmir’e hizmet için kullandıklarını belirten Soyer, “Şehrimizin ve vatandaşımızın ihtiyacı olan ve hak ettiği yatırımları bu bütçeden karşılamak zorundayız. Çünkü daha çok devam eden ve yapacağımız yatırımlarımız var. Çalışanlarımıza önerdiğimiz sayıların Türkiye’deki birçok kamu kurumu ve özel daireden daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’deki tek kamu işçileri grevini İzmir hak etmiyor. İzmir emekçilerin taleplerini hak etmiyor.” “Açıklama yöntemleri varken, üstelik hafta başında başlayan bir doğrudan grev, şehrimiz ve hemşerilerimiz için önemli mağduriyetlere neden oldu. Tüm bu koşullarda sendika yetkililerini, İzmirlilerin ve belediyemizin bu mağduriyetleri hak etmediğine inanarak İzmir için sağduyuya davet ediyorum.” – İZMİR

adaklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu