Haber

Bursa Tarihi Bakırcılar’da vitrin yenileniyor

BURSA (İGFA) –Bursa’nın kalbi Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde 38 yapıyı yıkarak yılların hayalini gerçekleştiren ve restorasyonla Sağrıcı Sungur Camii’ni gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi hanlardaki onarım çalışmalarını hızla sürdürüyor. artık daha görünür hale geldi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tarihi alanı çevreleyen 38 bina yıkıldı, 342-342. Etrafı dükkânlarla çevrili olan eski Esiri Mehmet Dede Türbesi ile 1549 tarihli Sağrıcı Sungur Mescidi yıkıldı. yüzüne getirildi.

VİTRİN YENİLENİYOR

Toplam 14 han, 1 bedesten, 13 bedesten, 7 bedesten, 11 bedesten, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil örneğiyle tam bir açık hava müzesi olan tarihi bölgedeki Bakırcılar Çarşısı mimari, 1 okul ve 3 mezar. yılında başlayan onarım hızla devam ediyor.

Bakırcılar Çarşısı için hazırlanan ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan proje kapsamında tarihi dokuya uymayan beton ekler, saçak, üst örtüler, klimalar, tenteler ve tabelalar kaldırılarak mevzuata uygun olarak yeniden düzenleniyor. onaylanmış proje.

Tarihi binanın taş duvarında kumlama sistemi ile cephe temizliği tamamlanırken, mağaza cephelerinin pencere ve kapı doğramaları tarihi dokuya uygun olarak yenileniyor. Tarihi binanın çatısında kurşun kaplama uygulanırken, onarımla birlikte Bakırcılar Çarşısı da Bursa turizmine katkı sağlayacak ve bölgenin değerli tarihi yapılarından biri olarak öne çıkacak.

sulakyurt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu