Haber

AB, Türkiye ve Suriye için donörler konferansı planlıyor

AB, Mart ayı başlarında yapılması planlanan Türkiye ve Suriye için bir donörler konferansı düzenliyor. Avrupa Konseyi üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdıkları bir mektupla başsağlığı ve destek mesajı verdiler. Avrupa Birliği (AB), yıkıcı depremlerin ardından Mart ayı başında Türkiye ve Suriye için bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter’da İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile birlikte Türk yetkililerle uyum içinde bir bağışçılar konferansına ev sahipliği yapma niyetini duyurdu. Konferans Mart ayında Brüksel’de yapılacak. Birlik bugüne kadar 23 ülkeden 31 arama kurtarma ekibi ve beş sağlık ekibini deprem bölgesine gönderdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konuyla ilgili Twitter mesajında, “Artık birlikte hayat kurtarmak için zamanla yarışıyoruz. Yakında birlikte yardım edeceğiz. Türkiye ve Suriye, AB’ye güvenebilir. İsveç Başbakanı ve Mart ayı başlarında Brüksel’de bir bağışçı konferansına katılacağım. (Depremden) etkilenen topluluklar için küresel olarak fonları seferber edelim.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin ardından Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı son verilere göre 16 bini geçti.

Avrupa Konseyi’nden taziye ve destek mesajı

Öte yandan Avrupa ülkeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığı bir mektupla taziyelerini iletti.

Avrupa Konseyi üyeleri tarafından imzalanan mektupta, “Halkınız acı bir çile yaşıyor. Avrupa Konseyi Üyeleri olarak 6 Şubat 2023 depremi sonrası yaşanan yıkıcı can kaybından dolayı en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu korkunç felaketin dramatik sonuçları karşısında derin bir şok ve üzüntü içindeyiz” denildi.

Yakınlarını kaybeden tüm ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen AB ülkeleri, Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içinde olduklarını belirterek, devlet olarak her türlü yardımı yapmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. olabildiğince çabuk.

“Avrupa Komisyonu ve İsveç Cumhurbaşkanlığı, Türkiye ve Suriye halkını desteklemek için uluslararası toplumdan fon toplamak amacıyla Mart ayında Brüksel’de bir Donörler Konferansı düzenleme girişiminde bulundu.” Türk makamlarıyla yakın uyum içinde dayanağı daha da artırmak. vurguladılar.

KNA/ SSB,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu