İş

TES-İŞ, AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile toplu iş sözleşmesi için uzlaşma istiyor

Türkiye Elektrik Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, bir süredir AKEDAŞ Elektrik Dağıtım AŞ’de yürüttükleri toplu iş sözleşmesine (TİS) imza atmak istediklerini kaydetti.

Kabaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın elektrik dağıtım işini yürüten AKEDAŞ AŞ’de toplu iş sözleşmesi sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Dağıtım şirketinde 656 işçinin katıldığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığına dikkati çeken Kabaloğlu, TES-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erden, Kahramanmaraş Şube Başkanı Kadir Özdemir ve önünde personelin katılımıyla basın açıklaması yaptıklarını bildirdi. AKEDAŞ Kahramanmaraş Merkez ve Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nün bu duruma dikkat çekmesi için.

6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından enerji çalışanlarının Kahramanmaraş ve Adıyaman’da hem arama kurtarma çalışmalarına katıldığını hem de hayatın normale dönmesi için gece gündüz çalışmalarını sürdürdüklerini hatırlatan Kabaloğlu, şunları kaydetti:

“Enerji çok tehlikeli bir iş kolu. Çalışanlar ölümlü iş kazalarına ve ağır yaralanmalara maruz kalıyor. Bütün bunlar düşünüldüğünde fiyatlar zor iş kolunun kurallarına uygun bir seviyeye yükseltilmelidir. Elektrik olmayınca hiçbir şey çalışmıyor, telefonlar çalışıyor. Çalışmıyor, fabrika çalışmıyor, sanayi çalışmıyor.Elektrik işkolunda çalışanların fiyatları, yaptıkları işin önemine ve çalışma koşullarına göre belirlenmeli.Bu kapsamda kolektif istiyoruz. AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş’de bir süredir yürüttüğümüz iş sözleşmesi müzakerelere her zaman açığız bu görüşmeyi bir ikaz olarak kabul etsinler sonraki toplantıları kalabalıklaştırmaya arkadaşlarımız hazırlar asla kabul etmeyeceğiz Patronun sunduğu mevcut durum.Bu tür dağıtım şirketlerinin hepsinde sefalet fiyatı verenlerle sonuna kadar uğraşacağımızın bilinmesini isteriz.Hareketler Türkiye geneline yayılmaya devam edecek.

haber-arsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu