Ekonomi

Şimşek ve Erkan, JP Morgan’ın yatırımcı toplantısına katılacak

Konuya yakın kaynaklar Reuters’e toplantıda Şimşek ve Erkan’ın konuşma yapacağını söylerken, bir kaynak “Şimşek ekonomi yönetiminin beklentilerini ve bugüne kadar yaptıklarını yatırımcılarla paylaşacak” dedi.

Hazine, TCMB konuyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı, JP Morgan ise bu yazının yazıldığı tarihte bir açıklama yapmadı.

Erkan, geçtiğimiz hafta yılın üçüncü enflasyon raporunun açıklandığı toplantıda ilk kez basının sorularını yanıtladı ve en kısa sürede yatırımcı toplantıları yapacaklarını duyurdu.

27 ay sonra başlayan ve iki toplantıda gerçekleşen 900 baz puanlık faiz artışı beklentilerin altında kalsa da TCMB kademeli sıkılaştırma sürecinin seçici kredilendirme ve niceliksel sıkılaştırma ile devam edeceği mesajını veriyor.

Yılsonu için enflasyon varsayımı yükseltildi

Geçen hafta TCMB yılsonu için enflasyon tahminini %22,3’ten %58’e yükseltirken, ekonomistler aradan yıllar sonra piyasa beklentileri ve buna göre hazırlanan politika seti açıklamalarıyla uyumlu projeksiyonlar gördüklerine dikkat çekti.

Bugün açıklanan Temmuz ayı enflasyonu, sekiz aylık dönemin ortasından itibaren yükselmeye başlayarak beklentilerin bir miktar üzerinde aylık bazda %9,49, yıllık bazda ise %47,83 arttı.

haber-cayirova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu