Haber

Irak basında ‘gay’ kelimesinin kullanılmasını yasakladı

Irak İrtibat ve Medya Kurulu (CMC), ülkede faaliyet gösteren tüm medya ve sosyal medya kuruluşlarının ‘homoseksüel’ ve ‘homoseksüellik’ kelimelerini kullanmasını yasakladı. Kurum, bunun yerine ‘cinsel sapkınlık’ kelimesinin kullanılmasını talep etti.

Reuters’in haberine göre kurum, ‘cinsiyet’ kelimesinin kullanımını da yasakladı. Karara göre kurumdan lisans alan tüm telefon ve internet şirketleri yasaklı üç kelimeyi taşınabilir uygulamalarında kullanamayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Irak Hükümet Sözcüsü, kuralın ihlali halinde uygulanacak cezanın şu anda sıkılaştırılmadığını ancak para cezası verilebileceğini belirtti.

HRW: SİLAHLI ÖĞRETİMLERİN VE DEVLETİN ŞİDDETİYLE KARŞILAŞIYOR

Irak ceza kanununda eşcinsel ilişkiyi yasaklayan bir unsur bulunmamakla birlikte ülkede LGBTİ+’lara karşı manevi unsurlar kullanılabilmektedir. Mart 2022’de “IraQueer” ile birlikte bir rapor yayınlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ülkedeki silahlı grupların ülkedeki LGBTİ+’ları kaçırdığını, öldürdüğünü, işkence ve cinsel tacizde bulunduğunu da bildirdi. +’ları gözaltına aldığını ve şiddet uyguladığını açıkladı.

HRW LGBTİ+ Hakları Araştırmacısı Rasha Younes, “Irak hükümeti LGBTİ+’ların yaşam hakkını ve güvenliğini korumakla yükümlüdür, ancak şiddet uygulayanları eylemlerinden sorumlu tutmamaktadır” yorumunda bulunarak, “LGBTİ+ Iraklılar, hem sürekli olarak silahlı gruplar tarafından yakalanıp öldürülüyor hem de hayatını kaybediyor.Irak hükümeti şiddeti durdurmak veya failleri eylemlerinden sorumlu tutmak için hiçbir şey yapmadı.(DIŞ HABERLER)

cavdirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu