Haber

Fıtık ameliyatından sonra aksanı değişti: Dünyada sadece 100 kişide görüldü

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan bir kadın, geçirdiği fıtık ameliyatının ardından Rus aksanıyla konuşmaya başladı. ‘Güney’ aksanının kaybolduğunu söyleyen 39 yaşındaki Abby Fender, ameliyat sonrası uyandığında Rus aksanıyla konuşmaya başladığını söyledi. Ameliyat öncesi profesyonel şarkıcı Abby Fender’a dünyada sadece 100 kişide görülen ve ‘Yabancı Vurgu Sendromu’ olarak bilinen nadir bir teşhis konuldu.

‘SESİM BİR ÇİZGİ KARAKTERİ GİBİ GÖRÜNDÜ’

Fender, “Bir daha asla normal konuşamayacağımdan korkuyorum ve korkuyorum,” dedi. ‘, her zaman bir çizgi film karakteri gibi konuştum.”

AVUSTRALYA VE UKRAYNA AKSANI EKLENDİ

Konuşma terapisine giden Fender, aksanına hala tam olarak kavuşabilmiş değil. Fender, son zamanlarda Avustralya ve Ukrayna aksanıyla konuştuğunu söyledi.

Edinilmiş dil bozuklukları (afazi), beyin kanaması gibi beyinde büyük hasara yol açan travmalar sonucu oluşabileceği gibi, kolay bir kafa travması sonucu da oluşabilmektedir. Kişi anadili yerine sadece başka bir dil konuşuyorsa bu durum ‘İki Dilli Konuşma Bozukluğu’, ana dilini yabancı olarak konuşuyorsa ‘Yabancı Vurgu Sendromu’ olarak tanımlanıyor. (FAS). (DIŞ HABERLER)

haber-beytussebap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu