Haber

Eski karısı ve kızlarını ‘ev pisliği’ tartışmasında öldüren sanığa ‘haksız tahrik’ indirimi

Erzurum’da boşandığı eşini ve iki kızını tabancayla öldürmekten yargılandığı davada 66 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık hakkında gerekçeli karar hazırlandı.

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, önceki eşi Gülçin Karabıyık (50) ile boşanmasına rağmen birlikte kaldığı kızları Burçin (24) ve Cansu Arslan’ı (17) öldürmekten Raci Arslan’a 66 yıl hapis cezası verdi. 6 Aralık 2020. (46) kararın gerekçesini açıkladı.

Gerekçeli kararda sanık savunması, müşteki ve tanık ifadeleri, dijital malzeme inceleme raporları, kamera kayıtları, tutanaklar ve soruşturma tutanakları yer aldı.

Kararda, Arslan ile Karabıyık’ın 2007 yılında boşandıkları, Burçin, Cansu, F. ve E. Arslan’ın anneleriyle aynı evde yaşadıkları, Raci Arslan’ın boşandıktan sonra zaman zaman eski eşi ve çocuklarıyla kaldığı belirtildi.

Kararda, kamera kayıtlarına göre, Arslan’ın olaydan bir gün önce konuta geldiği, olayın tek görgü tanıklarının F. ve E. Arslan olduğu, ancak tanıkların ilk ifadelerinde şunları belirtmelerine rağmen; ekmek almak için markete gittiler, olay anında konutta oldukları tutanaklarla doğrulandı. .

“İhtiyari indirim uygulanmamasına karar verildi”

Tek görgü tanığı olan kardeşlerin ek sözleriyle sanıkların savunmasına yer verilen kararın tutanak bölümünde şunlar kaydedildi:

“Olay günü sanık ve eski eşi tartışmaya başlamış, Gülçin eşyalarını toplayıp gitmek isteyince sanıklar sinirlenmiş, birbirlerine hakaret etmişler, Burçin ve Cansu annelerinin tarafını tutup sanığa küfürler savurmuşlardır. , maktullerle maktuller arasında çıkan arbede nedeniyle öfkeyle eşi ve eşine yönelen zanlının Gülçin ile kızlarını öldürdüğüne dair ifadesinin ardından tartışma çıktığı, her zaman olay olduğu anlaşıldı. olaydan önce sanık ile merhum arasında tartışma çıkması, olay günü çıkan tartışmada sanığın ilk haksız fiili işlediği, sanığın ilk haksız fiili işlediği, eylemde, tartışma anında tarafların birbirlerine tam olarak ne söyledikleri tespit edilememiş, haksız tahrik hükümleri sanık lehine uygulanmış ve mahkûmiyet olmadığı için mahkememizce takdir indirimi uygulanmamasına karar verilmiştir. suç geçmişi ve pişmanlıkları vardı.”

Kararda, sanık Raci Arslan’ın kızları Cansu ve Burçin’e yönelik “kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet, Gülçin Karabıyık’a yönelik “kasten öldürme” suçundan ise müebbet hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Olayın oluş şekli ve eylemlerin niteliği dikkate alınarak verilen cezaya “haksız tahrik” indirimi uygulandığı kaydedildi.

Kararda, mahkemede Arslan’ın suç geçmişi olduğuna ve olaydan pişmanlık duyduğuna dair bir görüş bulunmadığı için takdir indiriminin (iyi hal indirimi) uygulanmadığı belirtildi.

Kızlarına yönelik eylemlerinden 24 yıl, eski eşi Karabıyık’a yönelik eylemlerinden ise 18 yıl olmak üzere toplam 66 yıl hapis cezasına çarptırılan Arslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Olaydan sonra polisi görünce kafasına silah dayayarak kaçan Raci Arslan, özel harekat polislerine direnince sağ elinin tetiği tutan parmağıyla özel harekat polisleri tarafından yakalandı. polis, sokakta yürüyerek uzaklaşmak istedi.

aslanapahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu