Haber

Down sendromlu Barbie piyasaya çıktı

ABD merkezli oyuncak bebek üreticisi Mattel, ilk kez Down sendromlu Barbie’yi piyasaya sürdü.

Şirketten Salı günü yapılan açıklamada, söz konusu çalışmayla “Daha fazla çocuğun Barbie’deki yansımasını ve dünyasını görmesinin amaçlandığı” belirtildi. Mattel’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lisa McKnight, “Barbie, çocukların ilk deneyimlerinde önemli bir rol oynuyor ve biz de oyun yoluyla toplumsal damgalamanın üstesinden gelmeye katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Bebeğin uzun, açık kahverengi saçları, pembe bir kolyesi ve rengarenk çiçekli bir elbisesi olduğu görülüyor. Söz konusu çalışmanın ABD’deki down sendromu dernekleri ile yürütülen ortak bir çalışmanın sonucu olduğu kaydedildi. Down sendromlu Barbie’nin ortalamanın üzerinde bir bele ve üst gövdeye sahip olması, baldırlarına ve ayaklarına pembe renkli ortopedik teller takması dikkat çekiyor.

Down sendromlu bireyler, Down sendromlu olmayan kişilerde olduğu gibi, iki yerine üç kez kromozom 21’e sahiptir. Bu nedenle down sendromuna trizomi 21 de denir.


Model Ellie Goldstein, down sendromlu Barbie’yi tanıtıyorFotoğraf: Catherine Harbour/Mattel/PA Media/dpa/picture-alliance

Barbie bebeklerin üreticisi Mattel, geçmişte kadınlar hakkındaki önyargıları pekiştirmek ve gerçekçi olmayan bir hoşluk kavramını teşvik etmekle suçlanmıştı. Ancak son yıllarda bu imajdan kurtulmak için çaba sarf eden firma, çeşitlilik kavramına ağırlık vererek farklı özelliklerde çalışmalar geliştirdi. Şirketin şu anda 175 farklı Barbie bebeği var. Geçmişte, şirket tekerlekli sandalye, işitme cihazı ve protez kullanan bebekleri piyasaya sürdü.

AFP,dpa / BU,EC

“Zihinsel, fiziksel olarak olabilirler ama duyusal olarak engelli değiller”

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

haber-midyat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu