Haber

BBC genel merkezinde protesto: Heykele çekiçle saldırdı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan British Broadcasting Corporation’ın (BBC) genel merkezinin dış cephesindeki heykele çekiçle saldırıldı. İki kızına cinsel istismarda bulunan ve öldükten sonra günlüklerinde yer alan heykeltıraş Eric Gill’in “Prospero ve Ariel” heykelinin kaldırılması için bir süredir davetler geliyordu. 1930’larda yapılan heykel daha önce protesto amacıyla saldırıya uğramıştı.

BBC’nin haberine göre, geçen yıl benzer biçimde çekiçle saldırıya uğrayan ve halen altında bulunan heykelin bulunduğu platforma, yüzünde Örümcek Adam maskesi olan bir kişi BBC merkezindeki tartışmalı heykelin bulunduğu platforma çıkarak tırmandı. tamirat, çekiçle vur. Protesto anından yansıyan görüntülerde heykelin yanındaki duvarda “Tamir etmeyin, kaldırın” yazılarının olduğu görüldü.

GÖZALTI DEĞİL

Konuyla ilgili açıklama yapan Londra Büyükşehir Polisi, yerel saatle 04.15 sıralarında kendilerine bir telefon geldiğini ve bir kişinin platforma çıkarak heykele zarar verdiği bilgisinin alındığını söyledi. Büyükşehir Polisi sözcüsü, “Olayın, rakım da dahil olmak üzere koşulları nedeniyle, kişiyi güvenli bir şekilde alıkoyamadık” dedi. Özel eğitimli ekiplerin olay yerine gelmesinin beklendiği de belirtildi.

BBC genel merkezinin girişi, heykeldeki onarım ve restorasyon çalışmaları nedeniyle 9 Mayıs’ta geçici olarak kapatıldı. BBC o dönemde yaptığı açıklamada, çalışmaların 19 Haziran’a kadar tamamlanmasını beklediklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu